Karott med lock silver Kristianstad 1909

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BERNT ERLANDSSON, karott med lock, silver, Kristianstad 1909, rund, välvt lock med kotteknopp i bladkrans, löstagbart skaft av ebenholts, invändigt förgylld, graverat alliansvapen med ätterna von Eckerman och von Schwerin, diameter 19,5 cm, höjd utan lock 7 cm, total vikt exkl. skaft 1025 g

bucklor skaftets benknopp saknas

536574

2018-04-29