Karott med lock silver Kristianstad 1909
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERNT ERLANDSSON, karott med lock, silver, Kristianstad 1909, rund, välvt lock med kotteknopp i bladkrans, löstagbart skaft av ebenholts, invändigt förgylld, graverat alliansvapen med ätterna von Eckerman och von Schwerin, diameter 19,5 cm, höjd utan lock 7 cm, total vikt exkl. skaft 1025 g
bucklor skaftets benknopp saknas
536574
2018-04-29