Såsslev sockersked strösked silver

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SÅSSLEV, SOCKERSKED OCH STRÖSKED, silver, såssleven stämplad WP 1800-talets första hälft, skaftavslutning med mussla, invändig förgyllning, sockersked Holland sannolikt 1924, graverad dekor, strösked av K. Anderson, Stockholm 1930, skaftavslutning med kula, längd 17, 12 respektive 12 cm, total vikt 75 g

ströskeden förstärkt vid fästet

536673

2018-04-29