Etagehylla omkring 1900
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ETAGEHYLLA, för hörn, omkring 1900, empirestil, fanérad i mahogny, förgyllda beslag, höjd ca 94, 60x46 cm
PROVENIENS: Carl Herman Westerlund, ingenjör och disponent vid Tervakoski Pappersbruk i Finland. Möbeln sannolikt inköpt i St Petersburg omkring 1870-80, därefter i familjen.
Slitage, ytskador, fläckar
536719
2018-04-25