Dauguerreotyp ca 1840
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAUGUERREOTYP. 1840-tal. Man i halvfigur med rutig väst. Fotografiet ca 110 x 80 mm. Totalt 135 x 110 mm.
Något oxiderad längs med kanterna, något nött ram.
Fotografiet i det för 1840-talet så typiska oktagonala formatet med guldränder på passepartouten. Blågrå baksida i original. Knytbandet ditsatt senare.
Se text
536805
2018-04-19