Dauguerreotyp ca 1840

Dauguerreotyp ca 1840
Dauguerreotyp ca 1840
Dauguerreotyp ca 1840
Dauguerreotyp ca 1840
Dauguerreotyp ca 1840
Dauguerreotyp ca 1840
Dauguerreotyp ca 1840
Dauguerreotyp ca 1840

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DAUGUERREOTYP. 1840-tal. Man i halvfigur med rutig väst. Fotografiet ca 110 x 80 mm. Totalt 135 x 110 mm.
Något oxiderad längs med kanterna, något nött ram.
Fotografiet i det för 1840-talet så typiska oktagonala formatet med guldränder på passepartouten. Blågrå baksida i original. Knytbandet ditsatt senare.

Se text

536805

2018-04-19