Skeppslyktor HMS Manligheten

Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten
Skeppslyktor HMS Manligheten

Såld för:

7 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKEPPSLYKTOR, 1 par, s.k. skottlyktor, svenska flottan, "HMS Manligheten", Karlskrona Lampfabrik, för stearinljus, höjd ca 33 cm

Historik: "HMS Manligheten" var ett pansarskepp i den svenska flottan. Hon byggdes mellan åren 1901-1903 av Kockums Mekaniska Verkstad och var det fjärde och sista fartyget i Äran-klassen. Sjösattes 1 december 1903.

Slitage, mindre skador

536937

2018-10-14