Skeppslyktor HMS Manligheten
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKEPPSLYKTOR, 1 par, s.k. skottlyktor, svenska flottan, "HMS Manligheten", Karlskrona Lampfabrik, för stearinljus, höjd ca 33 cm
Historik: "HMS Manligheten" var ett pansarskepp i den svenska flottan. Hon byggdes mellan åren 1901-1903 av Kockums Mekaniska Verkstad och var det fjärde och sista fartyget i Äran-klassen. Sjösattes 1 december 1903.
Slitage, mindre skador
536937
2018-10-14