Värja Vapen

Värja Vapen
Värja Vapen
Värja Vapen
Värja Vapen
Värja Vapen
Värja Vapen
Värja Vapen
Värja Vapen
Värja Vapen
Värja Vapen

Såld för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VÄRJA, svensk, 1800-talets mitt, sk infanteriofficervärja, eneggad skålslipad klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste med kavellindning av tvinnad koppartråd, slät knapp, läderbalja med två beslag, längd ca 98 cm

Övre beslaget på baljan löst, något stukad parerplåt

537025

2018-10-22