Troika Benny Sirota, Leslie Illsley, keramikrelief

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

TROIKA , BENNY SIROTA (England) och LESLIE ILLSLEY (England 1936-1989): Relief med vaser, signerad och daterad L.R. Illsley och B. Siroto, 1968, Troika, St Ives, Cornwall, England, glaserad keramikrelief monterad i träram, 66x23x10 cm

Troika Pottery var en keramisk konststudio i Cornwall från 1962 till 1983. Den grundades av tre personer, skulptören Leslie Illsley, arkitekten Jan Thompson och krukmakare Benny Sirota, som tog över Powell och Wells Pottery på Wheal Dream, St Ives i Cornwall, där Benny Sirota tidigare arbetat som dekoratör. Det ryska namnet betyder "en uppsättning av tre" eller triumvirate. Troika ville fortsätta sin vision om keramik som konst, utan hänsyn till funktionen.

537037

2018-04-27