Linné Fyra skrifter

Linné Fyra skrifter
Linné Fyra skrifter
Linné Fyra skrifter
Linné Fyra skrifter
Linné Fyra skrifter
Linné Fyra skrifter

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LINNÉ FYRA SKRIFTER. LINNÉ CARL VON /UGGLA, ARVID HJALMAR (red.). Fyra skrifter. Illustrerade av Harald Sallberg. (Stockholm), Nordiska Bibliofilsällskapet, 1939.
4:o. 275 x 190 mm. 163 s. 10 helsides trägravyrer, signerade med blyerts av Sallberg, i pagineringen.
Originalpergamentband med handmålad dekor, handmålade inre denteller och helt blått snitt (Norstedts). I något nött pappkassett.

Upplaga tryckt i 770 numrerade exemplar, varav detta är nummer S197.

Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.

Se text!

537085

2018-04-24