Anders Widoff, Utan titel
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANDERS WIDOFF (född 1953): Utan titel, signerad Widoff, blandteknik, 26 x 11,5 cm.
PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare
Anders Widoff rör sig obehindrat mellan olika uttryckssätt och tekniker som fotografi, måleri, teckning, objekt, skulptur eller installation - så fort något blir för invant och förutsägbart söker han sig nya vägar. I verken med starkt romantiska och nostalgiska undertoner gör han upp med seendet och våra förutfattade meningar om konst.
537122
2018-04-20