Anders Widoff, Utan titel

Anders Widoff, Utan titel
Anders Widoff, Utan titel
Anders Widoff, Utan titel
Anders Widoff, Utan titel
Anders Widoff, Utan titel
Anders Widoff, Utan titel

Klubbat för:

5 000 SEK

10 000 SEK

ANDERS WIDOFF (född 1953): Utan titel, signerad Widoff, blandteknik, 26 x 11,5 cm.
PROVENIENS: Gåva från konstnären till nuvarande ägare

Anders Widoff rör sig obehindrat mellan olika uttryckssätt och tekniker som fotografi, måleri, teckning, objekt, skulptur eller installation - så fort något blir för invant och förutsägbart söker han sig nya vägar. I verken med starkt romantiska och nostalgiska undertoner gör han upp med seendet och våra förutfattade meningar om konst.

537122

2018-04-20