Asmat Nya Guinea kanotför
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000 SEK
KANOTFÖR Asmat, Kasuarinakusten Nya Guinea, Genombruten dekor bl.a. med stiliserad näbb från näshornsfågel, insamlad på 1970-talet, tillverkad ca 1960-tal, L: ca 84 cm
Utställd på Louisiana, Danmark, 1991-09-14--1992-01-12 ´Oceania-Kunst fra Melanesien´,. kat.nr. 23
Prov: Expeditionsledare Magnus Anderssons samling, Helsingborg
537166
2018-04-24