Marcel Breuer stolar 8 st
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARCEL BREUER, efter, stolar, 6 st, karmstolar 1 par, 1900-talets andra hälft, märkta Made in Italy, stomme i kromat stål, rygg samt sits i bemålat trä samt rotting, sitthöjd ca 43,5 cm
Inköpta på Nordiska Galleriet under 1960-talet.
Bruksslitage, en stol med spricka i karmen, med avbruten skruv undertill
537274
2018-04-20