Evert Lundquist oljemålning
Klubbat för:
40 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
EVERT LUNDQUIST (1904-1994): Landsflickan, monogramsignerad E.L., olja på duk, 92x73 cm, a tergo skiss med sittande manlig modell och monterad i egenhändigt utförd ram.
PROVENIENS
Bukowskis Moderna + Contemporary & Design, våren 2000, auktion No 515, katalognr 267
UTSTÄLLD
Evert Lundquist, Konstnärshuset, Stockholm 1941
Smärre färgbortfall
537344
2018-06-18