Evert Lundquist oljemålning

Evert Lundquist oljemålning
Evert Lundquist oljemålning
Evert Lundquist oljemålning
Evert Lundquist oljemålning
Evert Lundquist oljemålning
Evert Lundquist oljemålning
Evert Lundquist oljemålning
Evert Lundquist oljemålning

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

EVERT LUNDQUIST (1904-1994): Landsflickan, monogramsignerad E.L., olja på duk, 92x73 cm, a tergo skiss med sittande manlig modell och monterad i egenhändigt utförd ram.

PROVENIENS
Bukowskis Moderna + Contemporary & Design, våren 2000, auktion No 515, katalognr 267

UTSTÄLLD
Evert Lundquist, Konstnärshuset, Stockholm 1941

Smärre färgbortfall

537344

2018-06-18