Evert Lundquist oljemålning
Klubbat för:
52 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
EVERT LUNDQUIST (1904-1994): Stilleben, monogramsignerad E. L. och på baksidan signerad och daterad Evert Lundquist 1983, olja på duk, 64x84,5 cm
PROVENIENS
Målningen är inköpt av Assar Lindbeck den 21 maj 1984 direkt av konstnären.
UTSTÄLLD
Thielska Galleriet, Stockholm, hösten 1984
537345
2018-06-18