Bruno Mathsson vilfåtöljer Pernilla

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BRUNO MATHSSON, vilfåtöljer, 1 par, Pernilla, stomme av formböjd bok, klädsel av gjord i kärnläder, stoppad nackkudde samt armstödskuddar i naturfärgat skinn, brännmärkta, enligt uppgift inköpta direkt av Firma Karl Mathsson under 1970-talets andra hälft, höjd ca 100, sitthöjd 30 cm

Brukslslitage/patina, vissa fläckar

537372

2018-04-21