Bruno Mathsson vilfåtöljer Pernilla
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRUNO MATHSSON, vilfåtöljer, 1 par, Pernilla, stomme av formböjd bok, klädsel av gjord i kärnläder, stoppad nackkudde samt armstödskuddar i naturfärgat skinn, brännmärkta, enligt uppgift inköpta direkt av Firma Karl Mathsson under 1970-talets andra hälft, höjd ca 100, sitthöjd 30 cm
Brukslslitage/patina, vissa fläckar
537372
2018-04-21