Carl Malmsten, "Konsert", fåtölj 1920-tal
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtölj, för Stockholms Konserthus, formgiven 1923, ben i bonad björk, klädda i grön sammet, höjd 90, sitthöjd 42 cm
HISTORIA:
Stockholms Konserthus invigdes i april 1926, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, möblerna var formgivna av Carl Malmsten.
PROVENIENS:
Detta exemplar omhändetagen av tidigare anställd på Stockholms Konserthus i samband med renovering.
Mindre slitage, senare tyg
537382
2018-05-09