Stig Lindberg, sjöjungfru, Gustavsberg, parian
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg 1940-50-tal, parian, i form av en sjöjungfru, signerade STIG L GUSTAVSBERG, träsockel, höjd 13, längd 22 cm
LITTERATUR:
Jämför Gisela Enronn, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Stockholm 2003, s.174.
Mindre skada på huvudet
537647
2018-05-09