Stig Lindberg, sjöjungfru, Gustavsberg, parian

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg 1940-50-tal, parian, i form av en sjöjungfru, signerade STIG L GUSTAVSBERG, träsockel, höjd 13, längd 22 cm

LITTERATUR:
Jämför Gisela Enronn, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Stockholm 2003, s.174.

Mindre skada på huvudet

537647

2018-05-09