Äldre böcker 20 vol bl.a. Loccenius

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE BÖCKER (20 vol). Bl.a. historia, bl.a. ROSENHANE, Svea-Rikes konunga-längd, Svea-Rikes råds-längd I-II, 1789-91, LOCCENIUS, Johannis Loccenii Historiae suecanae, Frankfurt & Leipzig, 1676, LANSIUS, Consultatio de principatu inter provincias Europae. 3. ed.Tübingen, Brunn, 1655, Flintberg, Anmärkningar till Sweriges rikes sjö-lag, 1802, Brown, Svenska hofvet ...,1829, Robertson, Historia om kejsar Carl V:s regering I-II, 1800, Tidningar, bl.a. Stockholms Post-Tidningar, 1796, Hallenberg, Svea rikes historia under Gustaf Adolf... I-VI, 1790-96, Concordia pia et unanimi consensu repetita confessio fidei et doctrinae.. Leipzig 1692 (graverad frontispis), VALERIUS MAXIMUS. Dictorum factorumque memorabilium lobri IX. Rotterdam 1662,

Flertalet med stämplar Tullmuseum Dalarö.

Flertalet med stämplar från Tullmuseum, Dalarö, delvis fläckade och med vissa skador, namnteckningar, nötta och skadade band.
Ej fullständigt genomgångna.

537669

2018-04-22