Design Josef Frank soffa för Firma Svenskt Tenn

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JOSEF FRANK, soffa, Svenskt Tenn, modellnummer 3031, formgiven på 1940-talet, klädd i grön sammet, tresitsig, höjd 83, längd 255 cm, mindre slitage

HISTORIK
Soffa 3031, även kallad Långsoffan, formgavs av Josef Frank på 1940-talet. Soffan designades ursprungligen som en specialbeställning till Kjell och Märta Beijers hem på Säby.

Klädsel med åldersrelaterat slitage

537670

2018-04-22