Design Josef Frank soffa för Firma Svenskt Tenn
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOSEF FRANK, soffa, Svenskt Tenn, modellnummer 3031, formgiven på 1940-talet, klädd i grön sammet, tresitsig, höjd 83, längd 255 cm, mindre slitage
HISTORIK
Soffa 3031, även kallad Långsoffan, formgavs av Josef Frank på 1940-talet. Soffan designades ursprungligen som en specialbeställning till Kjell och Märta Beijers hem på Säby.
Klädsel med åldersrelaterat slitage
537670
2018-04-22