Olof Arborelius oljemålning

Olof Arborelius oljemålning
Olof Arborelius oljemålning
Olof Arborelius oljemålning
Olof Arborelius oljemålning
Olof Arborelius oljemålning
Olof Arborelius oljemålning
Olof Arborelius oljemålning
Olof Arborelius oljemålning

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

OLOF ARBORELIUS (1842-1915): Djurgårdsbrunnsviken från Nobelparken, signerad O. Arb-s., olja på duk,48x89 cm

Vintermotiv från Djurgårdsbrunnsviken från Nobelparken, i förgrunden skridskobana och julgransförsäljning och i fonden Sirishov, till höger Bredablick på Djurgården.

PROVENIENS
Bukowskis auktion, 13 mars 1930, auktion 275, katalognummer 1, för 760 kronor

pierre.olbers@auktionsverket.se

537944

2018-06-18