Olof Arborelius oljemålning
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OLOF ARBORELIUS (1842-1915): Djurgårdsbrunnsviken från Nobelparken, signerad O. Arb-s., olja på duk,48x89 cm
Vintermotiv från Djurgårdsbrunnsviken från Nobelparken, i förgrunden skridskobana och julgransförsäljning och i fonden Sirishov, till höger Bredablick på Djurgården.
PROVENIENS
Bukowskis auktion, 13 mars 1930, auktion 275, katalognummer 1, för 760 kronor
pierre.olbers@auktionsverket.se
537944
2018-06-18