Otto Schulz, "Bo-fåtölj", Boet omkring 1935
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OTTO SCHULZ, "Bo-fåtölj", Boet, Göteborg 1930-tal, modellnummer 1501, svart och grå lackerad björk, stoppad sits klädd i tyg, höjd 81 cm
LITTERATUR:
Boet, Månadsskrift för Hemkultur, Hantverk och Konstindustri, årgång 1935, avbildad
Visst slitage
538104
2018-05-09