Ljuskrona oscariansk

Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk
Ljuskrona oscariansk

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LJUSKRONA, oscariansk, 1800-talets senare hälft, förgylld stomme, för 15 levande ljus, slipade glasprismor, senare elektrifierad med 5+5 ljuspunkter i 2 våningar, diameter ca 62 cm, höjd ca 95 cm

Några prismor med nagg, några ljusarmar sneda, ej funktionstestad

538206

2018-04-25