Ljuskrona oscariansk
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LJUSKRONA, oscariansk, 1800-talets senare hälft, förgylld stomme, för 15 levande ljus, slipade glasprismor, senare elektrifierad med 5+5 ljuspunkter i 2 våningar, diameter ca 62 cm, höjd ca 95 cm
Några prismor med nagg, några ljusarmar sneda, ej funktionstestad
538206
2018-04-25