Richard Bergh Gossporträtt

Richard Bergh Gossporträtt
Richard Bergh Gossporträtt
Richard Bergh Gossporträtt
Richard Bergh Gossporträtt
Richard Bergh Gossporträtt
Richard Bergh Gossporträtt
Richard Bergh Gossporträtt
Richard Bergh Gossporträtt

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

RICHARD BERGH (1858-1919): Gossporträtt, signerad R. Bergh -81 och monogramsignerad RB på baksidan, olja på pannå, 24x19 cm

PROVENIENS
Maude Holtermann (1929-2017), konstnärens dotterdotter
därefter i arv fram till nuvarande ägare

UTSTÄLLD
Richard Bergh, Prins Eugens Waldemarsudde, 1978
Aguélimuseet i Sala, 1995

538214

2018-06-18