Byrå rokoko tillskriven Neijber

Klubbat för:

66 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

JOHAN NEIJBER (mästare i Stockholm 1768-1795/1808) tillskriven, byrå, stockholmsarbete i rokoko, fanerad amarant, jakaranda och valnöt, brännförgyllda beslag, bukig form, lådfronter med inläggningar av friser och romber, sidorna med flätverk inom romber, draghantag och nyckelskyltar i form av rocailler, skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita Greves Mühl (Carl Adolph G. möbelhandlare och grosshandlare i Stockholm 1774-1801) samt H.S. WASHBURN Worcester Mass, nyckel medföljer, höjd 82, 84 x 50 cm

PROVENIENS: Statsfru friherrinnan Carolina Beata Lagerstråhle (1801-1876) gift med kammarherre greve Gustaf Robert von Rosen (1788-1841)
arv till sondottern Maud von Rosen (1872-1947) gift med kabinettskammarherre ryttmästare Oscar Holtermann (1859-1932)
i arv till sondottern Maude Holtermann (1929-2017)

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Fanérskador, lagningar, smärre kompletteringar, två hörnlister saknas

538215

2018-06-18