Alpha magica i band av Manne Dahlstedt

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALPHA MAGICA I BAND AV MANNE DAHLSTEDT. FORSBERG, KARL-ERIK. Alpha magica. Text av Geith Forsberg. Engelsk översättning av Carla Wiberg. Nynäshamnsläge, Calligrafia i samarbete med Norstedts, 1994.
Liten 4:o. 250 x 180 mm. 119, (1 blank, 1) s. 2 numrerade och signerade originallitografier. Trefärgat (röd främre pärm, brandgul rygg, blå bakre pärm) skinnband med olikfärgade skinnapplikationer, medbundet omslag (Manne Dahlstedt). I röd klotkassett.

Bibliofilupplagan i 100 numrerade exemplar, varav detta är nummer 4.

Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.

Se text!

538249

2018-04-27