Gunnar Nylund vas modell GH 1942
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND (1904-1997), vas, stengods, Rörstrand, modell GH, 1942, äggskalsfärgad glasyr, signerad Nylund Sverige, höjd ca 24 cm
Vasen är upptagen på omslaget till Ulf Hård af Segerstads bok "Keramik - sekelskifte till sjuttiotal", 1976.
Ytrepor
538312
2018-04-25