Armband mask västafrika

Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika
Armband mask västafrika

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ARMBAND, 1 par, 1900-tal, Nigeria, troligen Fulani, traditionell "valuta", geometrisk dekor, brons/mässingslegering, inre diameter ca 8-9 cm, MASK, 1900-tal, Nigeria, brons/mässingslegering, dekor i s.k. "cire perdue"-teknik, höjd mask ca 30 cm

Ett armband med skador/ojämn kant

538346

2018-05-27