Drottning Gåsfot i bibliofilupplaga
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DROTTNING GÅSFOT I BIBLIOFILUPPLAGA. FRANCE, ANATOLE. Drottning Gåsfot (La Rôtisserie de la reine Pédaque. Översättning av Hjalmar Söderberg. Illustrationer av Bertil Bull Hedlund. Stockholm, Norstedts, 1945.
4:o. 275 x 205 mm. 310, (5) s. Planscher och llustrationer i texten. 1 signerad originaletsning. Välbevarat guldornerat rött helskinnband med förgyllda inre denteller, helt guldsnitt och medbundet omslag (Nordiska Bokhandelns bokbinderi). I kassett. Dani Lieberfelds exlibris på främre pärmens insida.
Bibliofilupplaga i 200 numrerade exemplar, varav detta är nummer 73.
Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.
Se text!
538464
2018-05-04