Drottning Gåsfot i bibliofilupplaga

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

DROTTNING GÅSFOT I BIBLIOFILUPPLAGA. FRANCE, ANATOLE. Drottning Gåsfot (La Rôtisserie de la reine Pédaque. Översättning av Hjalmar Söderberg. Illustrationer av Bertil Bull Hedlund. Stockholm, Norstedts, 1945.
4:o. 275 x 205 mm. 310, (5) s. Planscher och llustrationer i texten. 1 signerad originaletsning. Välbevarat guldornerat rött helskinnband med förgyllda inre denteller, helt guldsnitt och medbundet omslag (Nordiska Bokhandelns bokbinderi). I kassett. Dani Lieberfelds exlibris på främre pärmens insida.

Bibliofilupplaga i 200 numrerade exemplar, varav detta är nummer 73.

Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.

Se text!

538464

2018-05-04