Ulf Rahmberg,
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ULF RAHMBERG (född 1935), Skiss till "34 alnar" - "De svultna i de feta/de feta i de svultna", signerad på ena sidan, tusch/akvarell på papper, (målat på båda sidor), ca 30x47 cm
HISTORIK:
(Källa: Mikael Van Reis, GP, konstrecension Borås konstmuseum:
"Ulf Rahmberg - Lustarnas trädgård och civilisationens nedräkning")
"34 alnar, en tjugometer lång rundmålning av civilisationens förfärande framfart med exempel från Bhopal och Union Carbides massgasning av de indier som ovarsamt nog bosatt sig i Indien.
Cirkelmålningen är en logisk följd av hans cyklisk-pessimistiska världssyn. Rahmberg återkommer till livscirkeln från vaggan till graven, mer mytiskt som ormen/draken som biter sig i svansen (den grekiska Ouroboro), än mer mytiskt som lustgården och syndafallet. I en sen svit bilder är det skapelseknullet och syndafallet som repeteras med illustrativ och direkt fånig barnboksblick. Det slutar med Kain och Abel. End of History. I andra och mer vänsterpolitiskt illustrerande målningar är det en rakare tidsaxel av utveckling och nedräkning som gäller. Allt går åt helvete.
Rahmbergs bildvärld är i grunden byggd av en dualism mellan liv och förgängelse som kan tolkas som paradis och inferno eller vrids upp till en rasande domedag av Kopulationen och Kapitalismen. Det sexual-politiska komplexet förhärskar, men är i Rahmbergs eko-vision hela tiden genmodifierat till en galopperande förödelse av jord och miljö.
I grunden är det också en konservativ och nostalgisk världsbild med senmedeltida anor - men med gas och bas från Krigs-Goya till Lustgårds-Bosch och Helvetes-Bruegel. Käftar och kön, djävlar och djur. Rahmbergs öppnings- och stängningsbara målningar är ett slags altartavlar, lite i stil med Isenheimeraltaret. Konstens uppgift är att varna."
Oramad, hål efter häftstift
538587
2018-05-01