Bruno Liljefors tillskriven
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRUNO LILJEFORS (tillskriven, 1860-1939): Skiss - sjölandskap, osignerad, olja på träpannå, Wilh.Becker, 22x28 cm,
PROVENIENS:
Enligt uppgift äkthetsförklarad av Allan Ellenius (1927-2008). Ellenius var en svensk konsthistoriker, professor emeritus (Uppsala Universitet) och målare. Han utgav ett flertal skrifter om konst samt boken om Bruno Liljefors, förlag Nationalmuseum 2006.
Oramad, ytrepor
538635
2018-04-25