Gösta Berlings saga 1959 i band av Wolfgang Bremer

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BREMERBAND. LAGERLÖF, SELMA. Gösta Berlings saga. Stockholm (Albert Bonniers förlag) 1959.

4:o (ca 285x220 mm.). 1 signerad originalfärglitografi, inklistrade färgplanscher och andra illustrationer Hilding Linnqvist. Omslag o. rygg.
Välbevarat mångfärgat halvmarokängband, akvarellerade pärmpapper, akvarellerade för- o. eftersättsblad, handstickade kapitäl, övre guldsnitt, i övrigt oskuren (signerad Wolfgang Bremer på bakre pärmens insida). Skinnskodd fodrad marmorerad pappbandkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade, av konstnären signerade exemplar, detta nummer 105.

Ur Hugo Wistrands bibliotek (1933-2014).

Se text

538767

2018-06-19