Victor Forssell "Höst"

Victor Forssell
Victor Forssell
Victor Forssell
Victor Forssell
Victor Forssell
Victor Forssell

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

VICTOR FORSSELL (1846-1931): "Höst", signerad under passepartout, pastell, ca 27x25,5 cm

UTSTÄLLD: Sveriges Allmäna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset, Stockholm", sept 1950, kat. nr 150.
Holländsk Konst Aktiebolag, "Minnesutställning över Victor Forsell", 1941
STÄMPLAD "Konst i Svenska Hem"
TIDIGARE SÅLD: Bukowskis 1951.

538833

2018-04-26