Schatull med flaskor och glas, 1800-talets mitt

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SCHATULL med 4 flaskor och 16 glas, schatullet av trä med inläggningar av mässing samt krönta initialer WM (?), flaskor och glas med slipad, graverad och förgylld dekor av bl a stjärnor i rutnät, glasens höjd ca 7,5 cm, karaffernas höjd ca 21 cm, schatullets höjd 25 och längd 32 cm

Schatullet med mindre slitage och smärre fanérskador. Glasen med enstaka fotnagg. Förgyllning med smärre slitage. En karaffpropp har fastnat. Nyckel saknas.

539269

2018-04-27