Danska böcker ur Hugo Wistrands bibliotek, 21 vol.

Klubbat för:

6 000 SEK

2 500 SEK

DANSKA BÖCKER UR HUGO WISTRANDS BIBLIOTEK (21). Blandat parti, flera bibliofilutgåvor, bland annat:
BLIXEN, KAREN. Kardinalens tredie historie af Karen Blixen. Et grafisk vaerk af Erik Clemmesen. Köbenhavn, 1952, STEENSEN BLICHER, STEEN. Brudstykker af en landsbydegns dagbog. Med traesnit af Povl Christensen. Köbenhavn, 1933 Grönt marokängband med silverdekor av Ole Olsen), SARVIG, OLE. Efterskrift. Raderinger af Palle Nielsen. Utan ort, Hans Reitzel, 1966 (Numrerad upplaga i 200 exemplar, varav detta är nummer 25, signerad av Sarvig och Nielsen), CHRISTENSEN, KAY. Eventyret om Evigglade og de fire vinde. Köbenhavn, 1948.

Med flera. Inalles 21 volymer. Ej kollationerade.

Ur Hugo Wistrands (1933-2014) bibliotek.

Se text!

539833

2018-05-04