Byrå stockholmsarbete

Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete
Byrå stockholmsarbete

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Lars Fogelberg (ämbetsmästare i Stockholm 1762 - 1803), signerad FOGEL B samt Stockholms snickarämbetssigillfanerat med bl.a. valnöt och jakaranda, brännförgyllda bronsbeslag, tre lådor, höjd ca 82, 112x58 cm
En nyckel finns på Utlämningen

Proveniens: Gustafsviks Herrgård, Varnums socken, Värmland

Slitage, lagad skiva, fanerbortfall, ett skadat lås

539866

2018-04-30