Byrå stockholmsarbete
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Lars Fogelberg (ämbetsmästare i Stockholm 1762 - 1803), signerad FOGEL B samt Stockholms snickarämbetssigillfanerat med bl.a. valnöt och jakaranda, brännförgyllda bronsbeslag, tre lådor, höjd ca 82, 112x58 cm
En nyckel finns på Utlämningen
Proveniens: Gustafsviks Herrgård, Varnums socken, Värmland
Slitage, lagad skiva, fanerbortfall, ett skadat lås
539866
2018-04-30