Matservis Copeland, England
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS, COPELAND, Spode´s Tower/Blue Tower, dlr, flintgods, tryckt blå dekor i form av flodlandskap med bor och torn, 1800-talets slut/1900-talets andra hälft, bestående av: 12 mattallrikar, 12 bordstallrikar, 6 buljongkoppar med fat, 4 uppläggningsfat längd ca 27,5-44 cm, 1 uppläggningsskål med lock, 2 skålar, 1 skålfat diameter ca 30,5 cm, 1 vas höjd ca 23 cm, 1 soppterrin med lock längd ca 31 cn, 1 såsterrin med lock fat 1 såsslev, 12+1 kaffe-/tekoppar med fat, 12 assietter diameter ca 16,5cm, 1 sockerskål med lock, 1 gräddkanna, 2 marmeladburkar med lock, 4 äggkoppar.
Enstaka delar med nagg och krackelyr, äldre delar med slitage. en kaffe/tekopp med lagat öra.Större marmeladburk med krackelyr och missfärgning
540012
2018-05-01