Matservis Copeland, England

Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England
Matservis Copeland, England

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MATSERVIS, COPELAND, Spode´s Tower/Blue Tower, dlr, flintgods, tryckt blå dekor i form av flodlandskap med bor och torn, 1800-talets slut/1900-talets andra hälft, bestående av: 12 mattallrikar, 12 bordstallrikar, 6 buljongkoppar med fat, 4 uppläggningsfat längd ca 27,5-44 cm, 1 uppläggningsskål med lock, 2 skålar, 1 skålfat diameter ca 30,5 cm, 1 vas höjd ca 23 cm, 1 soppterrin med lock längd ca 31 cn, 1 såsterrin med lock fat 1 såsslev, 12+1 kaffe-/tekoppar med fat, 12 assietter diameter ca 16,5cm, 1 sockerskål med lock, 1 gräddkanna, 2 marmeladburkar med lock, 4 äggkoppar.

Enstaka delar med nagg och krackelyr, äldre delar med slitage. en kaffe/tekopp med lagat öra.Större marmeladburk med krackelyr och missfärgning

540012

2018-05-01