Philip Ahlqwist

Philip Ahlqwist
Philip Ahlqwist

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

PHILIP AHLQWIST (född 1977): "Love All Pink", signerad och daterad 2015, AP 1/2, Fine Art Print på aluminium, 95x95 cm
Upplaga 10+2AP

Philip Ahlqwist är en svensk bildkonstnär som arbetar i en rad olika medier.
Ahlqwist är mest känd för sina minimalistiska landskapsmålningar och för sina samtidsskildringar med budskap om tolerans, kärlek, existens och reflektioner på populärkultur.

"Syftet med min konst är att ge betraktaren nya, visuellt intressanta perspektiv på livet och omvärlden. Oavsett om det är att tolka naturupplevelser, sociala medier, politik, populärkultur eller mänskliga värderingar vill jag skapa samtida uttryck, oväntade kompositioner och interaktioner mellan yta, mönster, färger och typografi, genom att använda mig av innovativ mediateknik."

Ahlqwist debuterade som konstnär 2014 efter en karriär inom reklambranschen på några av världens främsta reklambyråer.
Som Creative Director har han blivit tilldelad hundratal priser och utmärkelser för sina jobb.

540087

2018-05-09