Stolar Hallunda

Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda
Stolar Hallunda

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

STOLAR, 6 st., "Hallunda", 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil, skuren dekor, stoppad sits, märkt NM under krona (Nationalmuseum), sitthöjd ca 49 cm

HISTORIK: Initialt ingick stolen under namnet "Hallunda" i IKEAs 1700-talsserie, därefter tog Nationalmuseum upp produktionen

Bruksslitage

540106

2018-05-01