Stolar Hallunda
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STOLAR, 6 st., "Hallunda", 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil, skuren dekor, stoppad sits, märkt NM under krona (Nationalmuseum), sitthöjd ca 49 cm
HISTORIK: Initialt ingick stolen under namnet "Hallunda" i IKEAs 1700-talsserie, därefter tog Nationalmuseum upp produktionen
Bruksslitage
540106
2018-05-01