Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, markiser, ovaler, piggar och romboider, pagodformat krön med plym, doserade kedjeglas, övre fallet med spröt och hängen, ljusringen med lejon- och medusamaskaroner, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 90, diameter 60 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre nagg, droppskålar omförgyllda

540129

2018-06-18