Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
32 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, markiser, ovaler, piggar och romboider, pagodformat krön med plym, doserade kedjeglas, övre fallet med spröt och hängen, ljusringen med lejon- och medusamaskaroner, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 90, diameter 60 cm
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Smärre nagg, droppskålar omförgyllda
540129
2018-06-18