Ljuskrona Karl Johan

Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan
Ljuskrona Karl Johan

Klubbat för:

50 000 SEK

Utropspris

60 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i Karl Johan, för 10 ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, doserade kedjeglas, kronringen med pressade blomornament, ljusarmar i form av fabeldjur, korgbotten med sparljus, avslutande blomknopp, höjd 124, diameter 92,5 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Obetydliga nagg

540131

2018-06-18