Skåp sekelskifte 1800
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, omkring sekelskifte 1800, allmoge, Dalarna, bemålning i kurbits, bemålad datering 1793, invändigt medhöjd ca 205, 121x53 cm, nyckel medföljer
Slitage, färgbortfall, krön med omfattande skador, senare lås och beslag, delvis senare bemålad
540134
2018-05-02