Matservisdelar Lilas Rörstrand

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MATSERVIS, 131 st, "Lilas", Rörstrand, daterad 1865-1890, bestående av: 1 vattenkanna, 6 uppläggningsfat, 2 runda uppläggninsgat, 1 soppskål med lock, 1 såsskål, 1 skål på fot, 1 skål på fot med lock, 31 tallrikar, 28 djupa tallrikar, 40 förrättstallrikar, 10 assietter, 9 kabaret, medföljer 2 karotter, Gustavsberg, ej tillhörande

1 djup tallrik med en spricka, 1 förrättstallrik med en spricka, bruksslitage, krackelering, ställvis missfärgning, några med nagg

540291

2018-05-01