Ragusked och matskedar, 6 st silver 1800-tal
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RAGUSKED, MATSKEDAR, 6 st., silver, ragusked av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1860, matskedarna stämplade G. Möllenborg, G. Folcker och J. W. Laurén, Stockholm 1848-61, engelsk snäckmodell, raguskeden 30,5 cm, vikt 116 g, matskedarnas vikt 445 g, skaftens ovansida med alliansvapen för ätterna Pfeiff och Lewenhaupt
540548
2018-05-20