Matgafflar 6 st och strösked silver 1800-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MATGAFFLAR, 6 st., STRÖSKED, silver, fyra gafflar av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1861, två gafflar av Olof Hellbom, Stockholm 1810, svensk rund modell, längd ca 21,5 cm, vikt 396 g, strösked av J. E. Torsk, Stockholm 1878, längd 209 cm, vikt 54 g, skaftens ovansida med alliansvapen för ätterna Pfeiff och Lewenhaupt

ströskeden med lagning vid fästet

540563

2018-05-20