Matgafflar 6 st och strösked silver 1800-tal
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATGAFFLAR, 6 st., STRÖSKED, silver, fyra gafflar av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1861, två gafflar av Olof Hellbom, Stockholm 1810, svensk rund modell, längd ca 21,5 cm, vikt 396 g, strösked av J. E. Torsk, Stockholm 1878, längd 209 cm, vikt 54 g, skaftens ovansida med alliansvapen för ätterna Pfeiff och Lewenhaupt
ströskeden med lagning vid fästet
540563
2018-05-20