Gabriel Burmeister akvarell

Gabriel Burmeister akvarell
Gabriel Burmeister akvarell
Gabriel Burmeister akvarell
Gabriel Burmeister akvarell
Gabriel Burmeister akvarell
Gabriel Burmeister akvarell

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GABRIEL BURMEISTER (1886-1946), Skymningslandskap, signerad Gabriel samt en stiliserad treudd, akvarell, ca 9 x 34 cm

Historik: Gabriel Henric Burmeister var konstnär och grafiker innan han övergick till keramiken. Han arbetade främst för Uppsala-Ekeby och Bobergs fajansfabrik, innan han 1925 grundade sin egen fabrik, Gabriel Keramik i Timmernabben, Småland

540753

2018-05-02