Kivis Sju bröder 1948 i band av Roininen
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOKBAND. KIVI, ALEXIS. Sju bröder. Översättning Elmer Diktonius. Helsingfors (Holger Schildts förlag) 1948.
Stor 8:o (ca 238x171 mm.). Inklistrade färgplanscher o. andra illustrationer Marcus Collin. Medbunder främre originalomslag.
Välbevarat grönt marokängband, främre pärm med mosaik, inre handmarmorerade doublurer, för- o. eftersättsblad av rödbrun sammet, handstickade kapitäl, rygg m. titel i guld, övre guldsnitt. I fodrad klotkassett m. blekt rygg av grön marokäng. Exlibris Erik Asklund. Tryckt i en numrerad, av översättaren och illustratören signerad upplaga om 360 ex, detta nummer 10.
Ur Hugo Wistrands bibliotek (1933-2014).
Se text
541027
2018-06-19